ESILEHT
EUROOPA
Rootsi lipp
ROOTSI
TRÜKI
Põhifaktid
Kaart (270 kB)
Viisa
Raha
Olme
Transport
Inimesed
Linnad
Tegevused
Vaatamisväärsused
Riskid
Tervis
Kirjandus
Lingid
Kommentaarid
KSERAI LOOD

Rootsi

Üldinfo
Rootsi on riigi korralduselt kuningriik, kuigi rootslased ise on tihtipeale monarhia suhtes üpris negatiivselt meelestatud. Kui Rootsi lõunaosa on tihedalt asustatud, siis põhjaosas võib päevi ringi rännata, ilma et kohtaks inimhingegi.

Parim aeg külastamiseks on suvi, aga eks ka talvel võib suusakeskustes talvelõbusid nautida.

Sareki rahvuspark Stockholmi vaade

Viisa
Eesti Vabariigi kodanikel on õigus Rootsis viisavabalt viibida 90 päeva poole aasta jooksul.

Inimesed
Üks kummalisi kombeid, mis rootslastega seostub on nuusktubaka tarbimine, aga eks igal rahval ole omad veidrused. Kui rootslased Eestis käivad, siis tundub nende keel oma intonatsiooniga üsna kummaline olevat, aga kui kuskil Aasias rootslastega kokku sattud, siis avastad, kui sarnase mõtlemise ja vaadetega me oma olemuselt oleme.

Transport
Reisisadamast viib liinibuss Cityterminaali, kust on võimalik ka Arlanda lennujaama viivale bussile istuda. Samas bussiterminali kõrval paikneb ka raudteejaam. Jalgratta rentimiseks tasub Stockholmis proovida Skepp O'Hoj Galärvarvsägen 10 (tel 08/660 5757) või Cykel-och Mopeduthyrningen Kajplats 24 (tel 08/660 7959), tasu 180 SEK päevas või 800 SEK nädalas.

Reisimine on Skandinaavias suhteliselt kallis, samas on busside ja rongide väljumis- ning saabumisajad inimestele käepäraselt ühildatud. Bussi- ja rongiaegade teatmikku nimetatakse Rikstidtabellen. Kellel on plaanis reisida ka Norra põhjaotsa, siis on võimalik sõita rongiga Narvikisse.

Olme
Kuna hotellid on suhteliselt kallid, siis soovitaks üritada peatuda hostelites, või Stockholmis ka erapansionaatides.

Tegevused
Rootsis kehtib igamehe õigus, mis tähendab, et eravaldusi on lubatud kõikjal läbida, kui just sellega ei kaasne kahju põllumajandus- või metsanduskultuuridele, samuti ei tohi läbimise juures rikkuda tarasid. Samas ei tohi maja lähedasel territooriumil (umbes paarisaja meetri ulatuses) ilma loata telkida, siiski on lubatud telkida 1-2 ööd kohtades, mis ei ole seotud talupidamisega. Lõkke tegemine on lubatud, kui ei ole just tuleohtu ega ole tegu põuaajaga. Käsiõngega on lubatud kala püüda merest (v.a lõhepüük) ning suurematest järvedest, muudel juhtudel on vajalik hankida luba kohalikust turismibüroost.

Vaatamisväärsused
Gotlandi saar ja Visby linn
Öland
A. Lindgreni kodukoht Vimmerby's
Lapimaa
ülikoolilinnad Lund ja Uppsala
Göterburg

Stockholmis:
- Gamla Stan (vanalinn)
- Medeltidsmuseum (Keskaja muuseum)
- Aquaria veemuuseum
- kuningaloss ja selles paiknevad muuseumid
- Vasa laevamuuseum (merepõhjast ülestõstetud sõjalaev)
- rahvusmuuseum
- laevasõit läbi Stockholmi arhipelaagi

Tervis
Rootsis pole tervisekindlustust vaja, kui teil on Eesti haigekassakaart, vajalikud on vaid järgnevad tõendid: - Eesti pass või mõne teise riigi kodaniku pass, milles on Eestis kehtiv elamisluba - Haigekassa poolt väljastatud vormikohane tõend (väljastatakse haigekassakaardi ja passi esitamisel Teie piirkonna haigekassast).

Kirjandus
S.Lagerlöf: Gösta Berlingi saaga, Nils Holgerssoni imelik teekond läbi Rootsi
A.Lindgren: Bullerby lapsed; Pootsman, Tjorven ja Mooses ning paljud teised lasteraamatud

Lingid
Stockholm-Rootsi
Visit-Sweden