ESILEHT
AASIA
Tuva lipp
TUVA
TRÜKI
Põhifaktid
Viisa
Raha
Olme
Transport
Inimesed
Linnad
Loodus
Piirkonnad
Tegevused
Vaatamisväärsused
Riskid
Tervis
Kirjandus
Lingid
Kommentaarid
KSERAI LOOD

Reis Tuvasse (gaal aug 2002)

Kõzõl - Toora Hjem - Todzha (Azas'i järv) - Tshedar kuurort (soolajärv)

Üldiselt on Tuvaga niimoodi, et võib juhtuda, et te selles paigas kergelt pettute nagu minuga juhtus. Reis on suhteliselt pikk ja kallis, aga loodusvaated ei ole sugugi nii võimsad, kui eeldada võiks, lisaks on nende pealinn Kõzõl suhteliselt kõle ja mitte just kõige meeldivaim linn. Ka shamaanid on tegelikult suuremas osas pigem parajad show vennad, kui ravitsejad. Sestap soovitan Tuvasse reisida eelkõige vaid neil kellel on vajadus õppida Tuva kurgulaulu, selle poolest on nad jah maailmas unikaalsed.

Maastikke trassilt Toora Hjem'i

Üldinfo

Tuva (ka Tõva kohalikus keelepruugis või vanema nimega Tannu-Tuva) paikneb Siberi ja Mongoolia vahepeal, seetõttu on seal võimalik tutvuda nii poolkõrbelise stepi, soolajärvede, kui ka Siberile iseloomuliku taigaga. Lõuna Tuvas liiguvad kaamelikarjad, lääne Tuvas võib kohtuda jakkidega, mujal oli varemalt valdav hobusekasvatus, aga tänapäeval on ka hobuseid väheseks jäänud. Kõrgeim tipp on Mongulek, 3976m, Tuva edelaosas. Kõzõli ümbruses olevad mäed olid igal juhul veetud ja kõledalt paljad, sestap peab mägimatkade puhul enne koguma kõvasti infot, kuhu tasuks minna ja kuhu mitte.

Tuvalased ise leiavad, et nemad paiknevad Aasia keskpunktis ja on ka vastava mälestusmärgi Kõzõlis Jenissei kaldapealsele püsti pannud, aga kaardi pealt vaadates on Kesk-Aasia tuhandete kilomeetrite kaugusel, nii et sellega on lood ülimalt problemaatilised.

Turismiinfot on võimalik hankida hotellides, aga see on üsna nigel. Ära tasub käia kohalikus matkaklubis (uulitsa Kotshetova maja 60 korter 12), kus näiteks pakutavad veematkad olid väga mõistliku hinnaga, aga ka seal üritati meile Toora Hjemi jõudmiseks väga kalli hinnaga transporti pakkuda, paistis et tshehhid ja rootslased on neid liigselt ära hellitanud. Parimat turismi ja maainfot tasuks uurida Karu Hinge shamaanikoja (Rabotshaja uulitsa 90) nooremapoolselt valvurilt. Hoolimata sellest, et pooled hambad on läinud, oli tegu väga jutuka ja ka ise kohapeal palju ringi rännanud mehega.

Parim aeg külastamiseks: Kevad, mais ning sügise poole augusti teine pool, september. Et tegemist on kontinentaalse kliimaga paikkonnaga, siis talvel on tihtilugu külma -40 kuni -50 kraadi, suvel juulis pole sugugi haruldane, kui temperatuur küünib +40 ligi. Augusti algul kõikus temperatuur 30 kraadi läheduses, aga mõne päeva tegi väga loiuks põlevast taigast saabuv kirbe suitsuving, mis oluliselt halvendas nähtavust isegi sadade kilomeetrite kaugusel taigast.

Kui on plaanis korralikult Tuvaga tutvuda, siis tuleb varuda vähemalt kuu. Arvestama peab, et teed on suhteliselt nigelas seisukorras või olematud, seega võib vahemaade läbimiseks kuluda päevi. Kui on plaanis tutvuda vaid nende suurima turismiatraktsiooni Azas'i (Todzha) järvega, siis piisab ka paarist nädalast. Niipalju peab siiski ütlema, et see paljukiidetud järv jättis endale küll kesisema mulje, kui näiteks Pühajärv Eestis.

Roheline järv Azasi lähedal, järvemudas ennast ravivad kohalikud Azas'i järv taiga põlengu suitsuvines

Ajavahe: Eestiga oli 5 tundi.

Internet Kõzõlis postimajas oli selline asi isegi täiesti olemas, aga pühade (Naadõm) tõttu oli see teenus suletud.

Viisa Venemaale reisimiseks on vajalik vene viisa.

Inimesed on üldjuhul sõbralikud ja külalislahked, küll aga ei maksa tegemist teha purjus inimestega. Lisaks pidevad hoiatused, et populaarsemate turismimarsuutide ääres on inimesed ära õppinud telgist varastamise. Lisaks hoiatati, et kohalikele ei tohi alkoholi anda. Üks väheseid negatiivseid kogemusi oli esimesel matkaõhtul ühel heinamaatükil, kus ürgkurjusest ja alkoholist läbiimbunud venelane ähvardas meile tina anda. kui me oma kodinaid tema heinamaaveerest ei korista. Kes läheb Tuvasse otsima kohalikku folkloori ja eksootilise riietusega inimesi, see võib päris pettuda, kuna enamus inimesi (s.h ka vanurid) käib riides Hiinas toodetud Adidase dressides või meesterahvaste puhul odavates vene viigipükstes ja kehva kvaliteediga kingades.

Religioon
Venelaste seas on valdav õigeusk, ajalooliselt on tegemist budistliku-shamanistliku piirkonnaga. Samas on budism alles seal arenemisjärgus, seega erilisest traditsioonist ei saa rääkida. Samas shaamanide rüüd ja muud atribuudid paistsid olevat väga vana päritolu.

Kodukootud shamaanide otsimisega ei pea eriti vaeva nägema, Kõzõlis on neil neli peakorterit, kus üksteisesse halvustavalt suhtutakse. Kõzõlis lüüakse küll trummi ja karatakse shamaani riietuses ringi, kuid see kõik on põhiliselt ainult show tasemel, et elanikelt raha koorida. Ehtsate shamaanide leidmiseks peab Tuvas tublisti vaeva nägema, aga mõningad märgid siiski näitasid, et on võimalik kohtuda ka päris shamaanidega. Ise soovitaks üles otsida Kõzõlis shamaanidest noorim, umbes 40 aastates endine buda munk. Taustainfo tema kohta tundus olevat kõige usaldusväärsem. Samas jälle oli Karu Hinge shamaan trummilöömise koha pealt väga professionaalne. Ise väitis, et Norras toimunud põhjamaade shamaanide kokkutulekul oli tema kava (trummitagumine) parim. Noh, võib olla tõesti, igatahes kõrvalt oli tema trummitagumist ülimalt põnev kuulata. Hea tasu eest arvan, oleks ta oma esinemise ka kuskile videolindile nõus jäädvustama.

Üks shamaanide peakorteritest Kõzõlis Vasakul Karu Hinge juhtshamaan, paremalt valge särgiga Viktor Mongush, kohalik religiooniguru; temast paremal valvur, kõndiv infopunkt

Linnad
Ainuke linn on steppi, Väike- ja Suur-Jenissei ühinemiskohale rajatud Kõzõl. Esmapilgul jääb mulje, justkui oleks peale suuremat taudi keset steppi rajatud ellujäänutele miski ellujäämislaager, lihtsalt arhitektuur, maastik ja ümbruskond on piisavalt inetud, et sellist muljet tekitada. Suurim vaatamisväärsus on puhkepark, mis on tegelikult steppi istutatud paplite võsa.

Vaade Jenisseile ja Kõzõli äärelinnale Budistlik tempel Kõzõlis

Ülejäänud linnad on õigupoolest suured külad nii 5000 elaniku ringes.

Pervomaiskoje selo Tshedar kuurort (soolajärv)

Riskid
Riskid nagu Venemaal ikka. Alkohoolikutest tuleks eemale hoida, nad on väga tülikad olevused. Oma asjadel tuleb alati silm peal hoida ja ka telkides peab arvestama, et vargad tegutsevad väga vaikselt, sestap tuleb kõik väärtasjad magades pea alla peita. Päris röövbandedest teateid pole olnud, aga tsiklite seljas tegutsevad noorukitekambad on küll rändureid tülitamas käinud.

Raha ja päevakulud
Et Venemaal on elu vähe viletsam, kui meil, siis on võimalik seal ka mõnevõrra odavamalt läbi ajada.

Öömaja ja toit
Hotellid on nagu Venemaal ikka, lagunevate veekraanide ja sansõlmedega. Toora Hjemis oli tegu ka suhteliselt räpase välipeldikuga, seega nõuab reis Tuvasse teatud immuunsust kogu Venemaal valitseva bardaki suhtest.

Toora Hjemis tuli öömaja eest veel topelttasu maksta, olevat selline seadus kohe, mis võimaldab Venemaal välismaalastelt topelt raha koorida. Ei tea, Venemaal on kõik võimalik. Optimaalne variant tundub olevat ikkagi kohaliku rahvaga jutule saada ja mõne lahkema ning selgema näolapiga inimese õue telk püsti panna. Sellisel juhul võiks Eestist ka "valuutat" rohkem kaasa võtta, milleks võiks olla näiteks Kalevi shokolaadid. Viina hind on Venemaal oluliselt odavam, kui Eestis, seega alkoholi siit kaasa tarida pole suurt mõtet.

Põhiliselt samad toiduained, mis on saadaval Eestis, on ka Kõzõli poodides saadaval, seega erilist vajadust siit toitu kaasa tassida ei ole. Lisaks on näituseks kondenspiim sealt ostes ligemale kaks korda odavam, nii imelik kuis see ka ei näi. Odavates söögikohtades tuleb einestamisega olla ettevaatlik, kuna kogu ümbruskond on ikka parajalt räpakas ja sumisevaid kärbseid täis. Ühes pelmennajas said osale meie matkagrupist pelmeenid vägagi saatuslikuks, mis lõppes üldise toidumürgistusega.

Kohalik missivõistlus Põlenud taiga kuru otsast

Transport ja teeolud

Tuvasse on võimalik reisida kord nädalas Moskvast väljuva lennukiga (vahemaandumine Barnaulis), edasi tagasi tuli piletihind kuskil 6500 eek ümber. Aga võib ka rongiga Abakani, ligemale neli päeva Moskvast ja siis bussiga, nii 8-9 tundi Kõzõli.

Stepis on päris kenad asfaltteed, samas mägedes on teed praktiliselt olematud, on vaid saladuslikud roopad, millel võib paar korda ööpäevas miskeid masinaid mürisemas kuulda. Augusti algul tekkis meil Toora Hjem'i saamisega probleem, kuna Jenissei veetase oli niivõrd madal, et aurik sinna mööda Jenisseid ei sõitnud ja me ei suutnud koheselt ka transporti leida, mistõttu tuli trassi pealt juhuslikke autosid hääletada. Igatahes poolepäevane sõit kütuseveoki tsisterni otsas oli üsna meeldejääv sündmus. Kui on siiski vaja miskit transporti leida, siis tuleks seda otsida turu tagant Rabotshaja tänavalt, bussid väljuvad võib-olla kord või kaks päevas ja sedagi vaid neisse piirkondadesse, mis ei paikne mägedes.

Trass Toora Hjem'i

Todzhasse ja veel paari kohta saab ka helikopteriga, aga selle ühe otsa pileti hind oli tuhat krooni, seega üsna kallis lõbu.

Loodus
Suurim looduskaitseala on Tuva kirdeosas, Todzha vesikonnas paiknev Azas'i looduskaitseala. Tegemist on põhiliselt Ameerikast sissetoodud kobraste kaitsealaga. Et sinna pääseda on vajalik luba, mis tuleb hankida Toora Hjemist. Üldiselt peaks seal loodus olema üsna sarnane sellele, mida näiteks ka looduskaitseala piiridest väljaspool on võimalik näha, kopratamme ja kopraid on ka Eestis piisavalt. Soovitati ka ära käia antud looduskaitseala põhjapoolses servas paiknevate väikeste järvede juures, aga kuna transporti hankimine on üsna problemaatiline (teed on väga rasked), siis seda piirkonda meil plaanis polnud. Piirdusime vaid antud looduskaitseala läänepoolses küljes oleva Azas'i järvega, mis oli küll igati kena, aga märkimisväärset muljet ta küll ei jätnud.

Tegevused ja vaatamisväärsused
- kurgulauluõpingud
- mägimatkad Tuva lääneosas
- veematkad Tuva kärestikulistel jõgedel (mõned on eluohtlikud)
- ratsamatkad Tuvas (organiseeritud matkad on üsna kallid)
- kohalikud festivalid (Naadõm)
- arhailine eluolu karjakasvatajate juures
- sovjetlikud kuurortid soolajärvede ääres ja terviseallikad mägedes


Rahvuslik maadlus Publikum Naadõmil

Tervis
Et suuresti on tegu piirkonnaga, kus peldikutes peab kükitama lauaosmikutes põrandasse saetud aukude kohal, siis lendleb palava ilmaga lugematu hord kärbseid ringi, mistõttu tuleb toitumisega vägagi ettevaatlik olla. Puuke ei paistnud olevat, samas olid sääsed vägagi kurikavalad, imedes enne verd ja hakates alles siis pinisema.

Kirjandus

Muusika
Tuva kurgulaul on muidugi väga võimas ja maailmas väga tunnustatud, võtab seljal ikka judinad jooksma, kui tõvalasi musitseerimas kuulda. Eestis on päris mitu kontserti andnud selline grupp nagu Huun-Hur-Tu, ise soovitan neid soojalt. Paljud selle kollektiivi liikmed s.h ka Andrei Mongush, mängivad nüüd sellises rahvakollektiivis nagu seda on Tshiri-Biri-Tshin (tõlkes midagi miraazhi taolist). Viljandi folgil esinenud Yat-Kha on pigem raskema rocki, kui rahvamuusika austajatele.

Lingid
Tuva Online (portaal)