ESILEHT
EUROOPA
Soome lipp
SOOME
TRÜKI
Põhifaktid
Kaart (371 kB)
Viisa
Raha
Olme
Transport
Inimesed
Linnad
Loodus
Piirkonnad
Tegevused
Vaatamisväärsused
Tervis
Kirjandus
Lingid
Kommentaarid
KSERAI LOOD

Soome

Üldinfo
Üldiselt on Soome rohkete metsade ja järvedega kaetult suhteliselt üksluise loodusega tasane, kõikjal voogava tumerohelusega maa, samas läheb asi huvitavaks Lapimaal, kus Norra piiri lähedal asuvad ka Soome kõrgeimad mäed. Näiteks Halti (1328m) otsast on vaated hingematvalt võimsad.

Parim aeg külastamiseks on suvi, Lapimaa jaoks on parim aeg sügis, aga ka hilistalv, mil on kõige suurem lootus virmalisi näha.

Helsingi, Rahvusteater ja A.Kivi mälestusmärk Helsingi, Senati väljak ja Toomkirik

Inimesed
Soomlastesse ei tasuks suhtuda eelarvamusega. Vodkaturistide ja Kadaka turu püsiklientide põhjal on mulje kujundamine soomlastesse mitte päris õigem. Kuskil matkal olles hakkad aru saama, et soomlased on märksa looduslähedasem rahvas, kui eestlased. Spordi-, kalastus ja matkahuvilisi tundub soomlaste seas olevat tunduvalt rohkem, kui eestlaste seas. Muidugi on ülemaailmselt kuulus soomlaste saunafanatism ja kui sind pärast pikka matka, kuskil kõrvalises kohas sauna kutsutakse, siis hakkad pidama soomlasi ikka päris mõnusaks rahvaks.

Ametlikult on Soome kakskeelne riik. Rootsi keelne elanikkond paikneb põhiliselt Botnia lahe rannikupiirkondades ja Ahvenamaal. Siiski loetakse rootsi keelt rohkem härrasrahva keeleks.

Viisa
Eesti Vabariigi kodanikud võivad Soomes viibida viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Piiril küsitakse tihtilugu ka tagasisõidupileti ja päevaraha (krediitkaardi) ettenäitamist.

Raha ja olme
Traditsiooniliselt Skandinaavia kohta üle mõistuse kallis, sestap peab rahakott puuga kaasas olema, võiks arvestada päevakuludeks 30-45 USD, kui üritatakse peatuda hostelides või kämpingutes, ning üritatakse võimalikult rohkem oma moona peal elada, siis saab ka odavamalt läbi.

Soovitav on peatuda noorte hostelides retkeilymaja või siis kämpingutes, kus tasud on odavamad, kui hotellides.

Transport
Üle lahe saab suvel hõlpsalt laevadega, talvel on reisiühendus Helsingiga ebaühtlasem. Vajadusel võiks kaaluda ka ülelahelendu helikopteriga.

Kohapealsest transpordist on soovitav kasutada riigiraudtee teenuseid, aga rongipiletihinnad on meie mõistes ikka väga kallid. Et juba kolme inimese (grupi) pealt on võimalik saada rongiga sõites kuni 20% hinnaalandust, siis on soovitab kokku ajada paras reisiseltskond. Üldiselt on Skandinaavias siiski sõiduplaanid tehtud arvestades inimeste vajadusi, nii on ühildatud ka bussi ja rongi ajad ja neid omavahel kombineerides peaks üpris edukalt saama Soomes ringi liikuda. Lisaks on võimalik edukalt transportida ka oma jalgratast.

Vaatamisväärsused
Ahvenamaa
Lapimaa
Savonlinna ja Olavinlinna kindlus
Turu linn
Naantali Muumimaa

Helsingis:
- Senati väljak ja Toomkirik
- Esplanaad
- Raudteejaam ja Rahvusteater
- Ateneum (kunstimuuseum)
- Suomenlinna merekindlus ja selle ehitistes paiknevad muuseumid
- Korkeasaaril asuv loomaaed
- Linnanmäe lõbustupark ja meremaailm
- Heureka teaduskeskus
- Helsingi botaanikaaed
- J.Sibeliuse park ja talle pühendatud mälestusmärk
- C.G.E. Mannerheimi haud Hietaniemi kalmistul

Mõttekas on osta Helsinki Card, millega saab piiramatult kasutada Helsingi linnatransporti, lisaks praamireisid Suomenlinna ja Korkeasaarile ning sissepääs seal paiknevatesse muuseumidesse, ka Linnanmäe lõbustusparki pääseb sama kaardiga. Eestist saab selle kaardi osta Estraveli büroodest, Helsinkis reisiterminalides, raudtee- ja lennujaamas, kesklinna R-kioskites. Kaardi hind (24 h) on 140 eek (9EUR) laste pilet (7-19a) ja 375 eek (24EUR) täiskasvanute pilet.

Tegevused
- Pori Jazz Festival
- Savonlinna Ooperifestival
- tippsuusavõistlused Lahtis (Salppausselkä mängud, suusa MM)
- matkamine rahvusparkides
- veematkad Karjalas, Ahvenamaal ja Lapimaal
- kalapüük Ahvenamaal
- suusatamine Soome suusakeskustes (Levi, Kuusamo)

Tervis
Soomes pole tervisekindlustust vaja, kui teil on Eesti haigekassakaart, vajalikud on vaid järgnevad tõendid:
- Eesti pass või mõne teise riigi kodaniku pass, milles on Eestis kehtiv elamisluba
- Haigekassa poolt väljastatud vormikohane tõend (väljastatakse haigekassakaardi ja passi esitamisel Teie piirkonna haigekassast).

Kirjandus
E. Lonnröt "Kalevala"
A. Kivi "Seitse venda"
V. Linna "Siin Põhjatähe all", "Tundmatu sõdur"
A. Tuuri "Pohjanmaa"
Timo K. Mukka "Maa on patune laul" (soojalt soovitan ka Soomes raamatu järgi vändatud filmi)

Lingid
Soome matkainfo ja rahvuspargid
Soome matkarajad
Soome looduse linkide portaal ja pildivõistlus
Soome Instituut
Soome pilte (Jim O'Donnell)