ESILEHT
LÕUNA-AMEERIKA
Tshiili lipp
TŠIILI
TRÜKI
KSERAI LOOD

Tšiili (Ahti Heinla)

Tšiili on mõnus riik. Geograafiliselt tohutu pikk ja kitsas, ühes otsas jäämäed ja teises otsas maailma kõige kuivem kõrb. Vahepeale jääb suur kogus mitmekesisust: vulkaanid, indiaanlased, veinid, parasvöötme metsased mäed järvesilmadega, vana kuulus sadam Valparaíso, Vaikse ookeani rannad, ja metsiku loodusega inimtühi Tšiili Patagoonia. Tšiilile kuulub ka tükk Tulemaad ja iga tshiillane teab et nende oma on ka jupp Antarktikat.

Inimesed

Tšiillastel puudub argentiinlaste või rootslaste upsakus, soomlaste või eestlaste tusameelsus, itaallaste keevalisus ja ameeriklaste pealiskaudsus. Rahuliku loomuga, avatud ja sõbralikud. Valdav enamus neist on mestiitsid ehk teisisõnu on neis nii indiaani kui eurooplase verd. Mingist müstilisest lõuna-ameerika kuumaverelisusest pole mingit jälge. Tegemist on rahvaarvult väikese riigiga, millel leidub ka oma eneseväärikus, majandusedu ja territoriaalsed nõudmised. Erinevalt eestlastest on neil silmatorkav esteetiline tundlikkus, mida on näha linnaarhitektuuris ja muusikas. Torkab silma, et suur osa naistest suitsetab.

Keel

Räägitakse sealmaal hispaania keelt, mida hääldatakse ebaselgelt. Kõik söövad ohtralt sõnalõppe. Alles pärast mõningast harjumist hakkab võõras aru saama sellistest pärlitest nagu tenemo que tomar un autobu al lao de supermercao a la do. Kohates oma Tšiili-rännakul mõnda päris-hispaanlast, on lausa nauding kuulata kui selgelt ja arusaadavalt ta küll räägib! Inglise keele oskajaid on Tšiilis väga vähe, tunduvalt vähem kui Hispaanias, Prantsusmaal, või Eestis. Sestap soovitan hispaania keele mitteoskajal üks õppimine ette võtta. Ilma selleta on seal reisimine samasugune kui ainult hispaania keele oskajal Eestis. Eestis on õppimise lõbu tunduvalt odavam kui kohapeal, ja ka kuuajalisest algkursusest on tublisti kasu. Keel on lihtsam kui prantsuse, vene, või saksa, olles siiski veidi keerulisem inglise keelest. Hispaania keelt õpetavad Eestis paljud keeltekoolid, ka eraõpetajat leida ei tohiks olla raske. Hääldus on eestlasele lihtne, inglasele või prantslasele aga üks paras rist kaelas.

Põhifaktid

Pindala: 750 000 ruutkilomeetrit ehk 18 Eestit
Elanikke: 15 miljonit ehk 11 Eestit, kasvab
Keskmine eluiga: naistel 79, meestel 72
GDP: $10k per inimene, nagu Eestilgi
Väliskaubandusbilanss: tasakaalus
Muud tingimused: demokraatia, turumajandus, vulkaanid, maavärinad, tsunamid

Viisa

Eesti kodanikule viisavaba, senikaua kui seal olla mitte kauem kui 90 päeva poole aasta jooksul. Allakirjutanu kogemuste kohaselt teavad sellest viisavabadusest ka kolkaküla piiriametnikud Patagoonia paduvihmas.

Raha

Maksevahendina kehtib Tšiili peeso. Neid kulub tuhandete kaupa, sest ühe Eesti krooni eest saab peesosid 40-50. Odav öömaja hospedaje maksab 5000-8000 peesot inimese kohta. Hospedajet peab enamasti mõni sooja südamega vanapaar oma majas või suuremas korteris, ja tegemist on lihtsate, kuid äärmiselt viisakate ja mõistlike asutustega. Ilmselt on hospedajede pidamine võimalik vaid (Eestiga võrreldes) kuritegevuse täieliku puudumise tõttu. Paar korda suurema hinna eest saab juba toa väikeses korralikus hotellikeses.

Fastfoodi kohtades jätab, hm, toidu kvaliteet ja maitse natuke soovida. Pubi moodi söögikohti eriti ei leidu; seega kõlbab mõistlikuks väljas söömise kohana valdavalt vaid restoran ja see ajab söömine on mõneti kalliks. 10 000 peesot ühe inimese lõunasöögi eest on üsna tavaline.

Pikkade maade jaoks sobilik transport on buss. Heade teede piirkonnas (kõik peale Patagoonia) on bussid väga heal tasemel, konkureerivaid firmasid on palju ja hinnad on laias laastus 20 000 peesot tuhande kilomeetri kohta. Seda tuhandet kilomeetrit sõidetakse 24 tundi ja valida võib erineva klassi busse kuni selliseni välja, kus istet saab lasta alla peaaegu päris voodiks.

Patagoonia

Tšiili lõunaosa pole ülejäänud Tšiiliga teid pidi ühenduses. Sinna saab ainult naabermaa Argentiina kaudu, merd mööda, või lennates. Seda viga tahtis 1976. aastal ajal parandada diktaator Pinochet, ja Patagoonia ürgmetsades hakkasid tegutsema ekskavaatorid ja kallurid, et rajada legendaarset Lõunamaanteed (Carretera Austral). Chaitén'is on ühe hospedaje seintel väike väljapanek tee-ehitusest, mis oli ilmselgelt õige raske. Kuidas ehitada teed läbi koha, kus Tšiili on viiskümmend kilomeetrit lai ja kogu seda kitsukest lappi Andide ja mere vahel täidavad liustikud? Antropoloogid väidavad, et enne meid elasid Patagoonias Andide ida- ja lääneküljel erinevad indiaanihõimud, kusjuures nende vahel kontakt puudus -- ehk siis kumbki polnud suutnud ületada seda väga metsiku loodusega piiri.

Ka Carretera Austral on veel lõpetamata; Coihaique'ni jõudis tee 1988. aastal, Puerto Yungay'ni 1996. Seal piirkonnas on poole Eesti suuruseid alasid, kus elab 400 inimest ja mille administratiivne keskus on 200 elanikuga küla. Fantastilised kaljumäed, kosed, kuristikud jõgede ümber. Tõsisele matsheete-matkajale on see paradiis.

Kuigi Patagoonia asub ekvaatorile lähemal kui Eesti, on ilm seal külmem, kuna Golfi hoovus seda soojendama ei ulatu. Meeldiva suveilma periood on lühike (jaanuar-veebruar) ja Coihaique'st lõuna pool puudub hoopis. Tasandikel on lahutamatuks kaaslaseks tugev tuul. See on sageli nii vali, et jalgrattaga on võimatu sõita ja oskamatute juhtide autod pühitakse kraavi (see ei ole mitte nali). Probleemiks on see küll rohkem Argentiina pool, sest Tšiili Patagoonias on tasandikke vähe.

Keskosa

Keskosas elab enamik Tšiili elanikest ja seal on ka pealinn Santiago de Chile. Tsivilisatsioon! Ideaalsed autoteed, suurepärane bussiliiklus, ülikoolid ja kõrghooned, toimiv metroo Santiagos. Looduse poolest parasvööde, metsikuse raskusi ei kohta. Seda vähemasti suvel; talvekuudel olla Santiago nii saastatud, et päeva jooksul kattuvat kõik asjad paksu tolmukorraga. Mööbel kaetavat kodust lahkudes linadega, mis siis õhtul jälle ära võetakse. Ka suvekuudel lasub Santiagol paks sugu, mis ei lase enamasti näha kõrgeid Ande. Kõrgmäestik on tegelikult väga lähedal ja vaid 100km kaugusel on kõrgeim mägi väljaspool Aasiat.

Keskosas mahub Tšiili 200-kilomeetrise laiuse peale ära ka üks Andidega paralleelselt kulgev org. Selle nimi Valle Central on tuttav kõikidele Eesti veinisõpradele, aga peale viinamarjade leidub seal muudki. Metsad, rohumaad, kased ja kirjud lehmad. Eesti muljet lõhuvad mõnikord ainult teravad vulkaanikoonused horisondil. Kui siia lisada veel terve hulk järvi ja mägesid, siis see kõik on kohati üpris kaunis. Siseturism õitseb ja kohalikud Pärnud on ehitatud tornikeste ja pisikeste kallite hotellidega nunnuländideks.

Põhjaosa

Tšiili põhjaosa märksõnad on Atacama kõrb ja suured vahemaad. Kõrbe keskel näeb pilvi haruharva, päikese eest ei paku varju miski. Läänes on Vaikse ookeani pankrannik, ida pool aga ronib kõrb järjest kõrgematele platoodele kuni 3000 meetrini välja. Sealt edasi algab Boliivia altiplano, kõrgplatoo. Piir on täis pikitud 5000-6000m vulkaane.

Sõna "kõrb" seostub üksluisusega, ja seda ta kahtlemata on. Santiagost põhja poole tulles algavad kohe kaktusemaastikud, kuskil La Serenast alates jääb järele vaid kiviklibu. Sile asfalt läheb otsejoones 10 kilomeetrit, siis pöörab natuke ja jätkab jälle otse. Liiklusmärgid peegelduvad kuumal asfaldil.

Selles üksluisuses on siiski huvitavaid kohti. Boliivia piiri ääres on flamingodega soolajärved, geisrid ja kuumaastikud. Nii Tšiilil, Boliivial, kui ka Argentiinal on seal ümbruses oma Valle de la Luna ehk eesti keeles Kuuorg. Siinsed pildid on Tšiili omast. Kõik valge piltidel on sool, mis krõmpsub jalge all.

Lingid

Tšiili lingikogu
Ajaleht nimega La Tercera
Tur Bus (Tšiili suurim bussifirma)
Tšiili reisikiri
Veel üks reisikiri