ESILEHT
AASIA
Sri Lanka lipp
SRI LANKA
TRÜKI
Põhifaktid
Kaart (390 kb)
Viisa
Raha
Olme
Transport
Inimesed
Linnad
Loodus
Piirkonnad
Tegevused
Vaatamisväärsused
Riskid
Tervis
Kirjandus
Lingid
Kommentaarid (2)
KSERAI LOOD

Vaatamisväärsused ja tegevused

Pildid on klikatavad

- Trincomalee ja idaranniku hõredalt asustatud tamilite piirkond. Turistide poolt suhteliselt vähe külastatav, aga samas äärmiselt põneva hinduistliku kultuuriga, kus võimalus külastada Kali ja Šiva templeid ning Trinco lähedal paiknevat Nilaveli randa. Aga Trincot tasub külastada vaid siis, kui tamilite ja singalite vahel kehtib relvarahu. Väljaspool seda perioodi on pommiplahvatused suhteliselt sage nähtus (aga see kehtib kõikide saare suuremate linnade kohta).

Trincomalee õhtu eel Kaluriküla Trinco külje all

- Sigiriya kaljukindlus ja kalju peal olevad palee varemed, kust ümbruskonnale on näha võimsad vaated. Kes 15 usd ei raatsi maksta, minge selle kalju kõrval oleva väiksema künka otsa, rada algab pöhjapoolsest küljest, vaated on sama head.

Turistid teel Sigiriya kaljukindlusse Kaljukindlus kõrvalkünkalt

- Kataragama ja seal paiknevad kõikide religioonide poolt esindatud pühamud. Õhtune puja Katagarama templis on võimas etendus ja seal viibib väga vähe turiste.

- Worlds End ja Horton Plains (Hortoni platoo). Järsk astang, kus mäeplatoo langeb 800m järsult alla. Kui ise seal käisin, siis oli tihe udu, nii et vaated olid olematud. Soovitan looduspargi külastamiseks rentida mingi sõiduk (Nuwara Eliyast on vast kõige sobivam). Ise hakkasin Pattipola raudteejaamast jala minema (jalgsi kogu retk Pattipolast loodusparki ja sealt Ohiya raudteejaama üle 30 km). Õnneks sain pärast 4 km rännakut kohalike poiste väikebussi peale ja ülejäänud tee 4-5 km kaugusele loodusparki oli mureta. Jama on, et pargi territooriumil ööbida ei lubata, ise lahkusin pargi piiridest ja veetsin öö pargi piirest allpool ühe turistidele ehitatava puhkeonni varju all,

Loodus "Horton Plains" looduspargis Peradeniya botaanikaaed

- Kandy - Peradeniya botaanikaaed ja Pinnewala elevantide orbude varjupaik (Pinnewalas ei ole ise käinud). Ajalooline saare kunagine pealinn Kandy on tegelikult oma 100 tuhande elanikuga päris suur linn. Kandys võib veel ära käia Udawattakele ürgmetsas (sissepääs üle 6 usd, kes raha ei raatsi maksta, siis viimase järsu käänaku juures on traataias suur auk, sealt läheb kohalike poiste rada). Dalada Maligawa (Buddha Hambatempli) külastamist ei soovita. Hammas ise on väljas paar nädalat enne Buddha sünnipäeva s.t aprilli lõpus, mai algul ja siis on järjekord kohalike inimeste jaoks ligemale kilomeetri pikkune, turistid saavad sisse vist eraldi.

Dalada Maligawa (Hambatempel) Kandys Sissekäik varjatud altari juurde

Kandys soovitan soojalt Mrs Clement Dissanayke võõrastemaja.

Kellel vaja Kandys taksot rentida, neile annan ühe taksojuhi aadressi, kes mulle soodsalt (s.t tavahinnast 100 usd 3 korda odavamalt) Kandy - Sigiriya - Polonnaruwa - Kandy külastamist pakkus:

S.W JOSEPH
C19 MEEKANUWA
AMPITIYA
KANDY

tel: 08-2219572 (08 on Kandy kood)

- Randadest vast kirderannikul Trincomalee lähedal olev Nilaveli ja lõunarannikul Mirissa (ise pole seal käinud, küll olen lõunaranniku läbi söitnud). Nilaveli ranniku lähedal on ka väike Tuvisaar (Pigeon island), mis peaks häid loodus- ja snorkeldamiselamusi pakkuma. Paadiretk sinna maksab 600 Rs ümber. Nilavelis käisin aprillis ja siis küttis päike ranna juba kella kümneks hommikul põrgukuumaks, seetõttu ise sinna pidama ei jäänud.

Nilaveli rand Päikeseloojang India ookeani lõunarannikul

Ise viibisin Tangalle ja Polhena (Matara lähedal) randades. Kuna ise mingi "beach boy" ei ole, siis rannas suurt päikest ka ei võtnud. Tangalles vedasin hoopis koos kohalike meestega noota. Tangalle kohta veel nii palju, et seal on päris kõrged lained, mis koheselt sind jalust maha rabavad, seetõttu peaksid napi ujumisoskusega isikud seal ettevaatlikud olema.

Kuigi Polhena randa reklaamitakse, kui head snorkeldamispaika, siis ise seal snorkeldades küll positiivsete elamuste osaliseks ei saanud, kuna värvilisi kalu oli küll üpris korralikult, aga korallriff oli praktiliselt surnud.

- Wilpattu ja Yala rahvuspark. Yalas nägin suhteliselt palju erinevaid linnuliike, samas imetajate poole peal jäi külaskäik kesiseks. Nägin ühte krokodilli, paari hirve taguotsa, mõnda vesipühvlit, leemureid. Roomajatest ohtralt varaane. Lindudest sai ka kuningkalastaja (kingfisher) ära nähtud. Safariretk on sinna suhteliselt kallis, džiibi rent on 20 USD ümber, lisaks pargi külastusmaks (15? 25? USD). Soovitan see korralda Kataragamas, kuna Tissas tõmmati endale selle retke korraldamisega müts pähe.

- Rongireis Kandyst Ellasse, kus keskmäestikus näeb päris võimsaid vaateid mäeseljandikel rohetavate teeistandustega. Aga enda lemmikvaadeteks kujunes bussireis Nuwara Eliyast Pattipolasse. Sealse teekonna vältel nägin tõesti võimsaid maastikke, mis meenutasin natuke Aafrika savanne.

- Väikesed Ella ja Haputale linnakesed saare keskmäestikus. Ella võiks olla täitsa OK, aga kuna ta on põhi turismi marsruudi peal, siis on ta ka suhteliselt üle ekspluateeritud. Õnneks on Ella ümbruses piisavalt vaatamisväärsusi ja nende juurde saab teha lühimatku. Ramayanast kuulsaks saanud Ravana koopa külastamine on üpris vaevarohke, kuna omapäi teeotsa leidmine on väga raske. Sestap oleks hea mõni kohalik elanik giidiks võtta, kes väikese vaevatasu eest on meelsasti nõus retke kaasa tegema. Kuskil 1 km on turnimist kitsukesel rajal mäeküljel kõrge tarna sees, sestap pääseb sinna vaid siis, kui vihma ei saja.

- Anuradhapura ja Polonnaruwa oma rohkete varemetega ning Dambulla koobastempel oma maalingutega. Varemed on suhteliselt igavad, aga kena väljasõit on ka elamus omaette. (Tjah samas olen võib-olla Kampucheas paikneva Angkor Wati poolt ära rikutud ja kes esimest korda taolisi templite ahervaremeid külastab, sellele võib see isegi huvi pakkuda.) Dambulla koobastemplit ja Polonnaruwa varemeid ise ei külastanud, sest parajalt kõrini oli 15 USD piletiraha tasumisest. Endale piisas täiesti Medirigiriya külastamisest. Piltide järgi ootasin vägevamat vaatepilti, aga varemed jäävad ikka vaid varemeteks.

Freskod Sigiriya kaljukindluses Freskod Sigiriya kaljukindluses

Anuradhapuras on varemed laiali väga laialdasel territooriumil, nende külastamiseks tuleb tasuda traditsiooniline 15 USD piletiraha, kui lisaks rentida tuk-tuk, siis selle rent läheb veel 7 USD. Endale pakuti 13 USD eest kogu teenust (valvurid vaatavad mööda, kui kohalikud "giidid" raha teenivad). Ise jäin taolise teenusega väga rahule, kuna nägin ära olulisemad vaatamisväärsused (Püha Bodhi Puu, Jetavanarama dagoba, Ruvanveliseya dagoba, vana hospidali varemed, kuninglikud kaksiktiigid) ja "giid" rääkis samuti väga asjalikku juttu.

Kellel aega ja raha üle, need saavad Anuradhapurast korraldada safariretke Wilpattu rahvusparki.

Pühad Bodhi Puud Anuradhapuras Kivibareljeef Anuradhapuras Hindu tempel Colombos

- Tõus Aadami (Sri Pada) mäetippu (2243 m). Tipputõus võtab rahuliku tempoga aega kuskil 3 tundi. Viimane tund on väga raske järsust trepi käsipuudest enda üles vinnamine ja vaated jäävad nii suure vaeva kohta suhteliselt tagasihoidlikeks. Legendi kohaselt oli just see mägi pärast Aadami paradiisist väljaajamist tema patukahetsus paigaks. Mägi on oma nime saanud jalajälje järgi, mis islami legendi kohaselt oli Aadami oma, kui tal tuli ühel jalal seistes oma patte lunastada, budistide legendi kohaselt oli see Buddha jalajälg, aga tänapäeval on see jalajälg väikese templi all ja nii jäi endal see jälg ka nägemata. Teoreetiliselt peaks koidikul nähtav olema ka vari, mida mägi heidab päikesetõusul tagaplaanil olevatele pilvedele, aga ise olin nii ametis päikesetõusu pildistamisega, et endal jäi see küll nägemata. Mõnel päeval aastas on täheldatav mäetipus ka haruldane halo, aga selle nägemine on küll täielik õnnemäng. Ühe legendi järgi on just see mägi see koht kuhu liblikad surema tulevad, teise legendi kohaselt on mägi saare ühe kaitsejumaluse Samani elupaik, nii et mäega on seotud ohtralt legende ja uskumusi. Seetõttu on mägi paljudes religioonides palverännaku paigaks.

Mäkketõusu saab teha vaid siis, kui on kuiv periood, s.t veebruarist aprillini. Et rahvast tõuseb tippu palju, siis on öömaja leidmine üpris raske. Endal vedas, kui sai tasuta ühe hotelli puhkeruumis paar tundi tasuta puhata. Ise soovitan kuskil 1 tund üles mäkke tõusta ja siis tuleb pärast Maailma Rahu Dagobat (suur valge Jaapani dagoba) varsti üks suurem katusealune, kus edukalt saab kella kolme neljani öösel põõnata. Ka tipus on varjualune, aga seal on väga tuuline ja suhteliselt külm, seega kindlasti vahetussärk, villane müts ja soe sviiter tippu kaasa. Kogu rada on valgustatud, aga mõnikord võib olla ka elektrikatkestusi, seega igaks juhuks ka taskulamp ligi. Endal oli tõus üpris ränk, aga vaadates kohalikke elanikke, kes paljajalu ja väikeseid lapsi süles kandes tippu tõusid, hakkas endal küll piinlik, et trepist üles ronimisel nõrkust tundsin.

- Rahvusvahelisteks tõmbenumbriteks on juulis toimuv Kandy ja augustis toimuv Kataragama perahera (religioosne kostümeeritud rongkäik elevantide pillimeeste, tantsijate ja muu tralliga). Aga siis on hotellide hinnad röögatud ja broneeringud tuleb teha varakult.

- Keda palavus väsitama hakkab, neil soovitan külastada suhteliselt jaheda kliimaga Nuwara Eliyat, mis pigem vana hea Inglismaad, kui mingit Aasia linna meenutab.

- Ratnapuras võib tutvuda kalliskivide kaevandamisega maa alustest kaevandustest. Aga et tehnoloogia, mida nad kasutavad on niivõrd algeline, siis pigem meenutab vett täis aukudest kruusase pori väljakaevamine pigem orjatööd, kui mingit romantilist aarde otsimist. (Ise olen seda näinud ainult telekast).

- Mediteerimine ja jooga. Soojalt soovitan Nilambe meditatsioonikeskust Kandyst 1 tunni bussisõidu kaugusel. Ühe Belgiast pärit mehe sõnul on see 38 kohast parim, kus ta viibinud on. Aga ta on olnud nii mahayana, kui theravada keskustes Indias, Nepaalis, Tais, Birmas, Sri Lankal ja paljudes keskustes Lääne-Euroopas ning tema sõnu võib juba uskuda. Söögiraha läheb seal 50 eek ümber, muid kulusid ei ole. Põhirõhk on metta meditatsioonil. Lähedal olev mäeveerul olev männimets loob mõnusalt koduse tunde. Hatha jooga tunde annavad põhiliselt isikud, kes on pikemalt joogat Indias õppinud ja siis aktiivselt seda praktiseerivad. Üks puuduseid antud kohal on, et kuival perioodil kipub mage vesi otsa lõppema ja siis on mudatiigist tulev vesi suhteliselt kehva kvaliteediga, mistõttu teinekord sellest keedetud tee kipub kõhus möllu tegema.

Vaade Nilambest Tagaplaanil külalisprofessor Peradeniya Ülikoolist loengut pidamas

Kirjandus
Lonely Planet Guidebook'i soovitan osta koha pealt. Sealne hind oli 210 eek ehk poole odavam, kui reisijuht Eestist ostes. Alternatiivina oli müügil ka muid reisijuhte 100 eek kandis. Kandys on selleks üks raamatupood, mis asetseb peatänava ("Dalada Veediya") ja Kataragama templi juurde mineva tänava ("Kotugodella Veediya") nurgal. Colombos on sama poodide ketti ("Vijitha Yapa Bookshop") esindav rikkaliku valikuga asutus Unity Plaza's Bambalapitya linnaosas. Ise kasutasin Tallinnast ostetud 200 eek maksnud Michelin reisijuhti, aga seal olevad plaanid on mõningatel juhtudel ebatäpsed ja idarannikut puudutav vähene info samuti iganenud.

Tervis
Malaariat võib kohati esineda, ise võtsin malaaria tablette vaid paari nädala tagant profülaktika mõttes, et kehva kvaliteediga joogivee möllu kõhus kuidagi vaigistada. Vihmaperioodil on metsa all rohu sees väga ebameeldivad kaanid. Mõnedes randades leidub ka liivakärbseid, kelle hammustustest jäävad sajad täpikesed nahale. Narkootikumid väga levinud ei ole. Riiki sisse sõites annad allkirja, et oled teadlik, et nende omamise eest on võimalik rakendada surmanuhtlust. Samas on maapiirkondades ja mõnedes vabama olemisega randades kanepi tõmbamine täiesti levinud.

Rannal päevitades kindlasti esimestel päevadel UV kaitsev kreem peale, sama kehtib ka snorkeldades, kuna isegi läbi vee võtab päike päris korralikult.

Saarel tasub ära proovida ka ayurveda massaaž. Turistidele mõeldud hinnad algavad sealt 20 USD ringis, ise sai Negombos see ära proovitud 7 USD tunni eest ja ega ta nii väga efektiivne ka ei olnud, meeldiv küll, jah.

Bogoda Medirigiriya

Lingid
Väga head Sri Lanka pildid

Arvo Iho fotogaleriist

www.focus.ee lehelt (kui link ei tööta äkki)

Pilte Sri Lankast vaata ka Karavanserai galeriist

Sri Lanka Web Server
Sri Lanka Travel
Infolanka