ESILEHT
AASIA
Hiina lipp
HIINA
TRÜKI
Põhifaktid
Kaart (261 kb)
Viisa
Raha
Olme
Transport
Inimesed
Linnad
Loodus
Piirkonnad
Tegevused
Vaatamisväärsused
Riskid
Tervis
Kirjandus
Lingid
Kommentaarid
KSERAI LOOD

Hiina tegevused ja vaatamisväärsused

Üldiselt on kõik Hiina linnad äärmiselt kärarikkad ja närve väsitavad. Vaid vähestes kohtades on võimalik Hiinas tunda, et sa pole tavapärases Hiinas. Backpacker'te mekaks on kujunenud Dali rikkaliku bai (väikerahvas) arhitektuuri ning Yangshuo ja Guilin oma Hiina joonistustelt tuttava unikaalse maastiku tõttu, samuti Turpan Ida-Turkmenistanis (Xinjiang). Soojalt soovitan Hong Kongi külastamist, mis jättis unustamatu elamuse. Hong Kongi öine panoraam on kõige võimsam ja vägevam linnavaade, mis ma senini näinud olen. Pekingi traditsioonilised vaatamisväärsused on Taevase Rahu väljak, Keelatud linn ja Hiina müüri külastamine.

Lisaks Pekingile ja Hong Kongile on turistide poolt populaarseimateks kohtadeks veel Chengdu (Tiibetisse pääsemiseks, ning pandade nägemiseks) ning Xi'an (maailmakuulsad terrakota kujud).

Loomulikult lisandub rännumeeste populaarseimaks sihtkohaks Tiibet, aga sinna pääsemine on omamoodi hiina ametnike poolt ehitatud takistuste riba ületamine, mille läbimiseks tuleb tublisti peale maksta. Näiteks Lhasale lähimast raudteejaamast (Golmud Qinghai provintsis, Amdo vanema nimega) bussireisi korraldamine (veidi üle ööpäeva) on praktiliselt mõttetu, kuna bussipileti hind läheneb lennupileti (Chengdu - Lhasa) hinnale. Paistab, et vähima närvi- ja rahakuluga on Tiibetisse võimalik saada alustades Kathmandust. Üldiselt kehtib Tiibeti reisi kohta hiina ütlus: "Ühest teel olevast ahvist ei pruugi mõnikord ka kümme tuhat meest mööda pääseda".

Tempel Dali lähedal Moisu rahvuse arhitektuurinäide Lugu Hu ääres

Neil, kel sügavam huvi hiinas olnud usundite üle ja kes palverännakut paljuks ei pea, soovitan külastada mõnda püha mäetippu nagu Huashan, Jizu shan, või Emeishan (Sichuan provints).

Päris heaks matkamarsruudiks (järgnev matkainfo Ülo sulest) on kuskil 3 päevane matk mööda Jangtse jõele jäävat Tiigrihüppe (Tiger Leaping Gorge) Kuristiku serva (vaata pilti ja TravelChinaGuide link retkele).

Lijangist umbes 100 km kaugusel asuvad Jangtse jõe kuristikke ei tohiks segi ajada samal jõel asuva veelgi kuulsama nn Kolme Kuru Kuristikuga (Three Gorges), mis peagi suures osas hiiglasliku paisjärve poolt üle ujutatakse. Need kuristikud asuvad tublisti allpool, jõe keskjooksul, samal ajal kui Tiigrihüppe kuristik kuulub jõe ülemjooksule. Jõgi vingerdab peale oma esimest suurt käänakut kahe 5500 meetri kõrguse mäemassiivi vahelt läbi. Umbes 35-kilomeetri pikkuse kuristikulõigu sügavuseks hinnatakse 3700-3900 meetrit (kuid need meetrid ei mõõda kindlasti püstloodis kaljuseinte kõrgusi, vaid kõrguste vahet jõepinna ja kanjonit piiravate mägede tippude vahel.). Arvestades, et tegemist on siiski üsna kitsa oruga, siis on vaated kindlasti grandioossed.

Lijiangi ja matka alguspunkti asulate vahel sõidab päevas mitu bussi (3-4 tundi, Y 13-25), samuti on alati võimalik rentida buss või takso (gruppide korral). Tihedam ühendus on Qiaoutouga, sest see küla asub Zhongdiani suunduva suurema tee ääres. Viimane tähistab juba ajaloolise Tiibeti piirkonna algust. Daju ja vasakkalda radade vahel tuleb jõgi ületada paadi (praamiga) - seni kuni veel silda pole ehitatud.

Lugu Hu (järv)

Matka otspunktideks on kas Qiaotou küla (läänes) või Daju küla (idas). Nende vahel kulgeb jõe vasakkaldal kaks paralleelset rada, ülemine ja alumine. Alumise raja asemel on valmimas autotee, seega on kuristik peagi (või juba) läbitav autoga, matkamisvõimalus ülemisel (see tähendab, jõetasemest kõrgemal asuval) rajal siiski säilib. Samuti tehakse teed paremkaldale. Matk on võimalik sooritada 2 päevaga , kummalgil 6 käigutundi, parem aga oleks veeta kuristikus 3 või rohkemgi päeva. Sobivad ööbimiskohad on Naxi Family Bed & Breakfast, Bendivan village ja Walnut Grove. Enamasti on tegu rustikaalsete hüttidega, kus pakutakse ka einet. Tüüpilised voodikoha hinnad dormitooriumides on Y 10-15 (20-30 krooni). Matka on võimalik pikendada Haba ja Baisutai suunas, saades 5-7 päevase marsruudi. Hinnad selles Hiina osas on tunduvalt odavamad kui Pekingis, rääkimata Shanghaist ja Hongkongist. Umbes 20 dollariga päevas saab tagasihoidlik seljakotirändur lahedalt hakkama (odav öömaja, söök, kohalik transport). Toit on Lõuna Hiinas odav, tavalisemates restoranides tuleb välja u. 5-10 dollariga. Ka bussisõit ei maksa palju, kuid on üsnagi ebamugav ja mägirajoonides aeganõudev - kaardilt paistvad vahemaad võivad reaalse reisi puhul vägagi eksitavateks kujuneda.

Matk ei ole iseenest raske, kui juba nii kaugele olete välja jõudnud. Küll aga tuleb silmas pidada, et vihmaperioodil või kestva halva ilma korral on võimalikud varingud ja maalihked.

Wase turupäev

Tervis
Erilisi riske (kogenud Aasia rändurile) pole v.a SARS, kui just kõikvõimalike Hiina hõrgutistega (küpsetatud skorpionid, rotid, maod, rohutirtsud) mitte liiale minna. Malaariat esineb suvel lõunapoolsetes piirkondades ja aastaringsetl troopiliste piirkondades (Hainani saar). Tingituna suurest rahvaarvust on ka gripi epideemiad väga levinud (talvekuudel).

Alates aastast 2003 on terviseriskide osas muidugi juba kardinaalselt teine olukord. SARS-i epideemia oli ikka väga suur mats. Teadlaste hinnangul SARS-i viirus ei levi, kui õhutemperatuur tõuseb üle 30 kraadi soojapügala, sestap peaks kesksuvel Hiinas reisimine olema mõnevõrra vähem riskantne. SARS-i infot saab internetis järgmistest kohtadest:

SARS Information for Travelers
Maailma Tervishoiu Organisatsioon WHO

Kirjandus
H. Harrer "Seitse aastat Tiibetis"
C. Jensen "Ma nägin maailma algust"
W. Dalrymple "Xanadus"
O. Remsu "Kevad Hiinas"
D. Baracs "Deng Xiaoping"
M. Booth "Draakonisündikaadid"

Lingid
Lõuna-Hiina espitsjoon 2003
Helle-Mai Pedastsaare reisipäevik

China Tourism
TravelChinaGuide.com
China Art, Poetry etc.