ESILEHT
RIIGID
REISIKIRJAD
FOORUM
GALERII
KOMMERTS
KULTUUR
TEGIJAD
TERAD
UUDISED
KONTAKT
SHAWNEE NEEDUS

Allikas: B. Yenne "The Encyclopedia of North American Indian Tribes"

Shawnee hõim elas USA kaguosas, Tennessee jõe orus. Pidades XVIII saj. sõdu Cherokee ja Catawba hõimudega, olid nad sunnitud liikuma Ohio jõe orgu, kus segunesid Delaware hõimuga. Algselt olid nad liidus prantslastega, kuid pärast 1763 a prantslaste kaotust inglastele sõbrunesid nad inglastega ja toetasid neid Ameerika Revolutsiooni käigus (iseseisvuslaste vastu siis).

Pärast Revolutsiooni oli shawnee hõim suurimaks takistuseks valgete kolonistide valgumisel läände. See tõi omakorda kaasa sõja USA armeega, mis lõi indiaanlasi 1795 a. Järgneva Greenville'i rahupaktiga loovutasid nad suurema osa oma maadest USA-le. XIX saj algul said shawnee hõimu liidriteks kaks kaksikvenda, kes võitlesid palavikuliselt USA valitsuse vastu. Üks neist: Tenskwatawa (Prohvet) oli šamaan ja vaimne liider, teine vendadest Tecumseh sai suguharu pealikuks ja temast kujunes tõenäoliselt suguharu ajaloo vältel kõige tähtsam shawnee liider.

Vennaksed olid umbes 40 aasta vanused, kui nad 1808 rajasid linna (suure küla) Wabash ja Tippecanoe jõgede ühinemispaigas. Indiaaniterritooriumide kuberner ja hilisem USA president W. H. Harrison ründas Tippecanoe küla 7.nov. 1811, kui Tecumseh'd seal ei viibinud, lüües Tenskwatawa'd ja purustades vennakeste lootuse taastada shawneede väärikus, mis kadus Greenville rahulepinguga. Tecumseh alustas sõjategevust USA vastu. Kui 1812 a. sõda (USA-Inglise?) algas, siis Tecumseh asus brigaadikindralina teenima inglise armeesse. Ta langes 1813, kuid tema vend, Prohvet, elas edasi. Tema müstilised õpetused olid põhjuseks, miks puhkes 1813-1814 a Creek War (sõda). Tenskwatawa siirdus Canadasse, mis oli Briti protektoraadi all ja ei naasnud enne, kui 1826 a.

Tenskwatawa suri 1837, kolm aastat hiljem sai USA presidendiks W.H. Harrison ning asepresidediks tema kaaslane J.Tyler. Valimiskampaania toimus loosungi "Tippecanoe and Tyler too" all. Kui Harrison paar nädalat pärast inaugureerimist suri, siis oli kumu, et tegu oli Tenskwatawa needusega. See needus arvataksegi olevat põhjus, miks ca iga 20 aasta tagant USA presidendid surevad vägivaldset surma või muidu atendaadi osaliseks saavad.